Domů O fotoklubu

O nás

Historie fotoklubu v Mladé Boleslavi sahá až do období první republiky, kdy klub v lednu roku 1922 zakládá prof. Jarský. V roce 1949 fotoklub přechází pod ROH tehdejších automobilových závodů. V následujících letech členové fotoklubu putovali po různých klubovnách Mladé Boleslavi až v roce 1972 zakotvili v prostorách nově vybudovaného Domu kultury. Zde měli k dispozici dvě vybavené fotokomory a prostornou klubovnu.

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla pro fotoklub nejúspěšnější. V Sudkově mapovém okruhu obsazoval místa v horní polovině a někteří členové i vítězná pořadí.

Společenské změny v roce 1989 se dotkly i činnosti fotoklubu. Po nuceném opuštění prostor v kulturním domě dochází k dočasné stagnaci. Ovšem několik tzv. skalních členů se nesmířilo se vzniklou situací a znovu oživili klubovou činnost. Oslovili veřejnost a noví fotoamatéři, s chutí něco dělat, se ozvali. A na jaře roku 2000 se uskutečnila první klubová výstava. Druhá se konala v prostorách Templu již ve větším rozsahu a za větší pozornosti mladoboleslavské veřejnosti v roce 2002. Další následovaly vždy po dvou letech.

Řada členů se zúčastňuje soutěží ve fotografických časopisech, či pořádá samostatné výstavy. K oblíbeným patří též pravidelné společné fotovýpravy na jaře a na podzim. Na nich se diskutuje o fotografiích členů a ti zkušenější poskytují cenné rady méně zdatným autorům přímo v terénu. Součástí těchto několikadenních akcí jsou besedy a prezentace prací známých fotografů z navštívené lokality, které si pravidelně zveme. Tyto společné fotoexpedice umožňují bližší vzájemné poznání členů klubu a přispívají k fotografickému růstu.

Další důležitou klubovou činností je účast v mapových okruzích. Od roku 2004 jsme zapojeni do MO Turnov a hned v tomto roce jsme se umístili na prvním místě.  O rok později jsme se stali členy MO Blatenská růže a v něm jsme získali již dvě první místa. Několik let jsme byli členy MO Český ráj. Protože hodnocení soutěžních kolekcí zabíralo příliš mnoho času, který nám chyběl k diskusím a hodnocení vlastní tvorby členů, rozhodli jsme se zůstat pouze v jednom mapovém okruhu. Již několikátý rok vyhlašujeme klubovou tematickou soutěž na předem vybraná témata. V poslední době se skládá z celkem 9 soutěžních kol-témat v každém roce. Snažíme se o pestrost výběru témat od tradiční krajiny až po abstrakci. To přispívá k tomu, že i členové, kteří se specializují na určitý obor fotografie, si vyzkouší další témata.

Problémy s prostorami ke společným schůzkám byly vyřešeny v roce 2004, kdy se fotoklub stává členem České obce sokolské. Od té doby neseme název Fotoklub Sokol Mladá Boleslav. Počet členů klubu se ustálil na 20.

V roce 2012 jsme oslavili úctyhodných 90 let činnosti fotoklubu v Mladé Boleslavi. Jak jinak, než výstavou fotografií členů ve výstavní síni ve Sboru českých bratří. Současně jsme vydali také Almanach fotoklubu, ve kterém je popsána historie klubu a osahuje prezentaci všech aktuálně současných členů.

Copyright © 2017 Fotoklub Sokol Mladá Boleslav. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.